27 Ocak 2016

Bansko ve Kayak

Sıcak memleket insanından herkese merhaba..

Ne yalan söyleyeyim ben İzmir'li olarak 2 cm kar göründe 75 kare poz çekilip, ahh ne yağdı be, lapa lapa, kar beş metre diyen o güneyli kafasıyım..  Son iki yıldır yaşadığımız Bulgaristan da ise adam boyu ( 2 yaşındaki kızımın boyundan bahsediyorum) kar görmek bu seneye kısmetmiş. İlk günler amann tanrım diye mutluluk çığlıkları atarken son bir kaç gündür kendimi hala erimedi, yine yağıyor serzenişlerinde buluyorum. Hal böyle olup , Sofya'nın soğuğundan nasibimizi alınca işin gözünü çıkarıp kayak yapmaya karar veriyoruz.Sofya'dan kara yolu ile 1.30 saat süren Bansko'dayız. Bansko kayak merkezi geçtiğimiz 2015 yılında  Avrupa'nın en iyi kayak merkezi ödülünü almış ve Dünya Kayak Kupası'na ev sahipliği yapmış. 990-2600mt. yükseklikte toplam uzunluğu 75 km.yi bulan pistler kesintisiz kayma deneyimi sağlıyor. Yeni başlayan ve profesyoneller için bir çok alternatif pist bulunuyor. Pistlerin zorluk dereceleri -hocamızın yalancısıyım- Türkiye'deki pistlere göre bir tık daha zormuş. Yani renkleri her zaman bir sonraki renge göre değerlendirilmeli diyor. Yanii bizim gibi usta kayakçılar için bu bilgilerin bi anlamı olmasa da  bilgi bilgidir değil mi. 

Kayak biraz zor işmiş kabul ediyorum, kayak takımlarıyla birlikte tüm ekipmanı uygun fiyata kiralamak mümkün demek isterdim ama maalesef değil. Biz kiralık olduğunu  zannedip yine de  'başkasının giydiği tulum, mont vs. konusunda biraz pimpirikli ve mızmız bir aile olduğumuz için satın almıştık ama meğer sadece kayak takımları kiralanıyormuş. Cehalette son nokta! 

Bansko da kayak merkezine, merkezden binilen gondola ile çıkılıyor. Bu doğa için harika insanlık için sıkıntılı bir hareket, işte işin çile kısmı da burada başlıyor. Buraya kadar herşey güzel ama kayak takımlarını kiraladığınız yerden gondolaya kadar ayağınızdaki o taştan yontulmuş kadar sert kayak ayakkabıları ile yürümek tam bir çin işlencesi. diğer bir seçenek ile aracınız varsa kayak takımlarını arabayla getirip gondolanın otoparkına gelerek orada giymek ki bizim jeton sonradan düşüyor. Tabii bunun da günlük 15 bgn gibi bir maliyeti var. 

Yine aracı olanlar için; yoğun kar yağışı olmadığı günlerde, yol açıksa polis kayak merkezine araç ile çıkmaya izin veriyor. Bu da yukarı çıkmak için farklı bir seçenek. Maliyeti hakkında bilgim  yok. 

Kayak kıyafetlerinizi satın alırken 8-10 bin arası ve üstü kumaşları seçerseniz soğuktan etkilenmezsiniz. 

Günlük ders ücretleri tr'den çok daha uygun. Türk kayak hocası arayan varsa bana mesaj atın hocamın numarasını yazayım. 

Kayak takımı kirası günlük 30-35 bgn. 

Günlük gondola ücreti  28 BGN, 7/12 yaş 20 BGN,
veya
Günlük skipass 58 BGN , 7/12 yaş 40BGN.

Kartları çıkarken-inerken ve tüm telesiyejlerde göstermeniz gerekiyor. 

Aşağıya inen son Gondola saat 17:00 da. Bu saattlen sonra aşağıya kaymanız veya yuvarlanmanız gerekiyor. Yada geceyi boz ayılarla geçirmekte harika bir fikir.

İlk dersimiz oldukça başarılı geçiyor. başarıdan kastım bir yerlerimizi kırmadan tek parça kalmak tabii ki :)

Bavula ne koysam?

Soğuk kurutup çatlatığı için el, dudak ve yüz kremi. hatta el ve dudak kremi sırt çantasına mutlaka konmalı.

Kayak sonrasının olmazsa olmazı : havuz, spa, hamam üçlüsünden birini seçip buzlarınızı eritmek için mayo, terlik,

Oteller çok sıcak: en azından bizim kaldığımız regnum otel öyleydi. Valize ne olur ne olmaz diye koyduğum şort ve tişört ciddi ihtiyaç oldu.

Bölgedeki otellerde yemek konusunda üzgünüm ama standart baya düşük. Akşam yemeklerini salata ile geçiştirmek garanti. Hal böyle olunca oda kahvaltı en mantıklı seçenek. 


Ne alınır? Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak akasya balı ve bir de bansko'ya kadar gitmişken Bulgaristan'daki seramik çanak çömlek derim. Bulgaristan'da Seramik işçiliğinin yeri büyük, e hal böyle olunca ortaya harika ürünler çıkıyor. Bir de benim gibi kupa manyağı iseniz eminim el yapımı orijinal şeyler ile geri döneceksiniz.  

6 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba,
  Bu genel kamuoyunu bilgilendirmek olduğunu Bayan Henrietta Fernando, saygın
  Özel kredi borç veren herhangi bir mali yardıma ihtiyacı herkes için bir mali fırsat açtı. Eğer borçlarını temizlemek için acil kredi ihtiyacınız veya işinizi geliştirmek için bir sermaye kredi gerekiyor mu? Eğer bankalar ve diğer mali kurumlar tarafından geri çevirdi mı? Burada tüm finansal sorunlar için çünkü daha fazla kendinizi yormayın.
  Biz açık ve anlaşılır terimler ve Koşullar insanlar, şirketler ve toplumlar için% 2 faiz oranı ile kredi her türlü sunuyoruz.
  Hiçbir sosyal güvenlik numarası gerekli ve gerekli hiçbir kredi kontrolü,% 100 garantili. Bize bugün ve biz tüm mali sorunlar tarih yapmak için buradayız, çünkü sen yaptın mutluluk olacaktır.

  Bizi e-posta: (henriettafernandoloanfirm@gmail.com)

  YanıtlaSil
 4. Eğer bir kredi için mi arıyorsunuz? tam burada sizin kredi çözümleri için doğru yerdesiniz! Global Finance Limited% 2 düşük ve uygun faiz oranı şirketler ve bireyler için kredi vermek. üzerinden e-posta yoluyla bize ulaşın (oliviadaniel93@gmail.com)


  UYGULAMA VERİLERİ

  1) Tam adı:
  2) Ülke:
  3) Adres:
  4) Devlet:
  5) Cinsiyet:
  6) Medeni Hali:
  7) Meslek:
  8) Telefon Numarası:
  iş yerinde 9) Geçerli konum:
  10) Aylık gelir:
  11) Kredi miktarı gerekli:
  12) Kredi süresi:
  Kredinin 13) Amaç:
  14) Din:
  15) Daha önce başvurdunuz mu:
  Doğum 16) Tarih:
  Teşekkürler,

  YanıtlaSil
 5. Merhaba. Türk hoca için hala sizden bilgi alabilir miyiz?

  YanıtlaSil
 6. Türk kayak hocasının telini alabiliremiyim hala duruyorsa bu haftasonu bizde gideceğiz..... teşekkürler....

  YanıtlaSil